Co daje termomodernizacja budynku?

termomodernizacja

Termomodernizacja i oszczędność

W okresie zimowym właściciele domów regularnie ogrzewają swoje budynki. Czasem jednak mają  wrażenie, że ciepło ucieka, a tym samym koszty zużycia energii wzrastają. Szukając oszczędności i ekonomicznych rozwiązań natrafiamy na metodę termomodernizacji, która skutkuje zmniejszeniem kosztów eksploatacyjnych budynku. Polega ona na wprowadzeniu zmian, które ograniczą ucieczkę ciepła, oraz zapewnią bardziej energooszczędne ogrzewanie wnętrz, jak również wody użytkowej. Jest to szereg kompleksowych inwestycji takich jak ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, wymiana grzejników lub całkowita modernizacja systemu ogrzewania, wymiana okien czy kotła grzewczego.

Decydując się na termomodernizację trzeba konkretnie określić zakres działań i możliwości finansowe, a zaplanowanie określonych zmian powierzyć audytorowi energetycznemu. Określi on stan techniczny budynku i jego instalacji oraz wskaże konkretnie, co należy poprawić, by uzyskać najlepszy efekt.

Co daje termomodernizacja budynku

  • Niższe koszty ogrzewania- poprawiona efektywność energetyczna budynku, przy równoczesnym zminimalizowaniu kosztów za ogrzewanie. Oszczędność.
  • Poprawa estetyki zewnętrznej obiektu- poprzez ocieplenie ścian zewnętrznych, nałożenie tynku, farby odpornej na zmienne warunki atmosferyczne, czy wymianie barierek balkonowych budynek staje się atrakcyjniejszy wizualnie, a tym samym wzrasta jego wartość w oczach inwestorów.
  • Polepszenie komfortu mieszkalnego domowników i stanu zdrowia- zostaje zlikwidowana wilgoć, która powoduje rozwój niebezpiecznych dla człowieka grzybów pleśniowych, powodujących różne choroby. Suche ściany, bez oznak pleśni. Poprawa wentylacji, szczelności instalacji. Nagromadzone ciepło nie ucieka na zewnątrz.
  • Korzyści ekologiczne związane z ograniczeniem zużycia źródeł energii- rozwiązanie energooszczędne, które pozwala ograniczyć lokalne zanieczyszczenie powietrza oraz emisję dwutlenku węgla. Przyczynia się do spadku zanieczyszczenia powietrza powstałego w następstwie tzw. niskiej emisji.
  • Uproszczenie konserwacji instalacji grzewczej- zabezpieczenie i opracowanie dogodnych sposobów utrzymania i czyszczenia instalacji grzewczej.

Termomodernizacja to spore przedsięwzięcie i musi być przeprowadzona przez profesjonalistów mających doświadczenie w tego typu pracach. Pozwoli efektywnie zarządzać wytworzonym ciepłem i uzyskać kontrolę nad temperaturą w domu. Przynosi wymierne korzyści w postaci sporych oszczędności.

W przygotowaniu artykułu pomógł przedstawiciel firmy RemonTech będącej właścicielem sklepu internetowego https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/.

3 thoughts on “Co daje termomodernizacja budynku?

  1. Termomodernizacja to wydatek, który ma przynieść oszczędności. Warto to podkreślać w przypadku każdej inwestycji. Ja mam to już za sobą w domu. Niedługo przyjdzie czas na magazyn. Wpierw jednak muszę dokupić pojemniki magazynowe i inne niezbędne rzeczy. Na wiosnę pewnie ruszę z tematem.

  2. Na pewno dużą oszczędność ciepła a co za tym idzie pieniędzy. Ale dobrze wykonana termoizolacja daje możliwość mniejszego zużycia energii do ogrzewania a co za tym idzie w pewnien sposób ograniczymy spalanie i dostawanie się do atmosfery szkodliwych związków powstałych przy ogrzewaniu.

  3. Na pewno oszczędność w kosztach ogrzewania. Ale termoizolacja ma również znaczenie w dbaniu o ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Dlatego tak warto zadbać o to by termoizolacja została wykonana poprawnie. Ale konserwacja elewacji również jest bardzo ważna. Wpisując w wyszukiwarkę np. mycie elewacji warszawa można znaleźć sporo firm, których takie usługi wykonuje. A mycie elewacji zabezpieczy ją przez zniszczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *