Pomoc prawna na emigracji

pomoc prawna

Często dochodzi do sytuacji, w których ludzie przebywający na emigracji potrzebują pomocy prawnej, aby rozwiązać wszystkie swoje sprawy i konflikty z prawem. Nie każdy jednak wie do jakich instytucji można zwrócić się po pomoc. Wszystko zależne jest od tego, w jakim kraju aktualnie się przebywa.

Pomoc prawną można otrzymać w wielu miejscach

Polacy najczęściej zarabiać pieniądze wyjeżdżają na Wyspy, a więc do Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Szkocji. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię można zwrócić się do Stowarzyszenia Aperto. Jest to Punkt Doradczy na terenie Londynu, który zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej w wielu sytuacjach. Skorzystać z porad można całkowicie bezpłatnie, chociaż w ostatnim czasie Stowarzyszenie miało problemy z otrzymaniem dofinansowania z państwa na prowadzenie działalności.

W Szkocji działa natomiast Polskie Centrum Pomocy Rodzinie w Edynburgu. Udać mogą się tam osoby, które potrzebują pomocy w sprawach rodzinnych lub znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Poza tym Centrum oferuje pomoc przy wypełnianiu dokumentów urzędowych.

W Irlandii można skorzystać z Poradni Prawno-Socjalnej oraz Punktu Interwencji Kryzysowej. Można otrzymać w ten sposób wszelkie porady prawne i socjalne, w obecności tłumacza, tak aby wszystko dokładnie zrozumieć.

Wystarczy dobrze poszukać

Na emigracji Polacy nie są pozostawieni sami sobie, również jeśli chodzi o wizytę w Niemczech, Szwajcarii oraz Holandii. W Niemczech działa Polska Rada Społeczna, gdzie udziela się pomocy prawnej głównie w sprawach rodzinnych i urzędowych. Można tam znaleźć także pomoc psychologiczną.

Holandia jest bardzo rozwinięta pod tym kątem, ponieważ działa tam organizacja FairWork, która pomaga ludziom będącym ofiarami wyzysku w pracy. Ponadto istnieje możliwość udania się do Biblioteki Polskiej, gdzie można liczyć na bezpłatne porady prawne.

Z kolei na terenie Szwajcarii najlepszym wyborem będzie prawnik Alina de Limoges, która zajmie się wszystkimi sprawami prawnymi, zwłaszcza w kategorii prawa pracy. Porady udzielane są bezpłatnie.

Osoby wracające z emigracji mogą udać się w Polsce do Poradni Psychologicznych rozmieszczonych w całym kraju, gdzie można liczyć np. na bezpłatne porady stacjonarne, ale też online. Jeśli zajdzie potrzeba zawsze można udać się też do Konsulatów w danych państwach, aby tam dowiedzieć się jakie kroki należy wykonać, aby znaleźć dla siebie rozwiązanie prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *