Objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze jest obecnie bardzo poważnym problemem, dotykającym coraz większy odsetek ludności. Szacuje się, że w Polsce około 32 procent osób w przedziale wiekowym 18 do 79 lat boryka się z tym problemem. Z racji jego powszechnego występowania zalicza się je do tak zwanych chorób cywilizacyjnych.
Zwiastuny nadciśnienia tętniczego
Wczesne wykrycie choroby pozwala na zastosowanie odpowiednich kroków, które będą zmierzały w kierunku obniżenia ciśnienia tętniczego. Warto na tym etapie powiedzieć, jakie ciśnienie jest już klasyfikowane jako nadciśnienie tętnicze. Osoby, u których ciśnienie skurczowe krwi wynosi 140 milimetrów słupa rtęci i więcej, a także takie, u których ciśnienie rozkurczowe wynosi 90 milimetrów słupa rtęci i wzwyż znajdują się w grupie osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Od tego momentu lekarz prowadzący wdraża pewne postępowania mające na celu obniżenie ciśnienia do optymalnego poziomu, oscylującego wokół wartości 120/80 mm Hg.
Jednakże nasze ciało już wcześniej może wysyłać nam pewne sygnały, które mogą ukierunkować nas na problem. Należą do nich:
- ucisk w głowie, który można opisać jako tępy ból
- zawroty głowy
- zmęczenie
- krwawienie z nosa
- zaburzenia snu
- nerwowość
- problemy z sercem, może to być zarówno uczucie łomotania serca w klatce piersiowej, jak również jego ucisk, względna ciasnota
- duszność
Pojedyncze objawy nie muszą sygnalizować niczego groźnego, jednakże przy jednoczesnym pojawieniu się kilku z nich powinniśmy dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, aby rozwiać nasze wątpliwości. Obecnie można to wykonać w wielu miejscach zupełnie za darmo i bez kolejek, na przykład w wielu aptekach pojawiły się automatyczne ciśnieniomierze. Alternatywnym rozwiązaniem jest poszukanie osoby, która posiada ciśnieniomierz nadgarstkowy lub naramienny oraz dokonanie pomiaru. Jeśli nasze wątpliwości się potwierdzą, warto pójść do lekarza.
Nadciśnienie tętnicze a wiek
Istnieje tendencja do występowania nadciśnienia tętniczego u osób starszych. Dzieci z reguły mają niskie wartości ciśnień skurczowego i rozkurczowego, dlatego wszelkie odstępstwa od reguły jest znacznie prościej wyłapać. W zależności od wieku i stanu zdrowia pacjenta, objawy nadciśnienia tętniczego mogą się od siebie różnić, dlatego warto uważnie wsłuchiwać się w to, co przekazuje nam własne ciało.
W przygotowaniu artykułu pomógł właściciel sklepu internetowego z ciśnieniomierzami Mamcisnienie.pl.
Koniecznie doczytaj: http://www.waznytemat.pl/przenosny-koncentrator-tlenu-czy-stacjonarny-wskazowki-przed-zakupem/