pomoc prawna

Często dochodzi do sytuacji, w których ludzie przebywający na emigracji potrzebują pomocy prawnej, aby rozwiązać wszystkie swoje sprawy i konflikty z prawem. Nie każdy jednak wie do jakich instytucji można zwrócić się po pomoc. Wszystko zależne jest od tego, w jakim kraju aktualnie się przebywa.

Pomoc prawną można otrzymać w wielu miejscach

Polacy najczęściej zarabiać pieniądze wyjeżdżają na Wyspy, a więc do Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Szkocji. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię można zwrócić się do Stowarzyszenia Aperto. Jest to Punkt Doradczy na terenie Londynu, który zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej w wielu sytuacjach. Skorzystać z porad można całkowicie bezpłatnie, chociaż w ostatnim czasie Stowarzyszenie miało problemy z otrzymaniem dofinansowania z państwa na prowadzenie działalności.

W Szkocji działa natomiast Polskie Centrum Pomocy Rodzinie w Edynburgu. Udać mogą się tam osoby, które potrzebują pomocy w sprawach rodzinnych lub znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Poza tym Centrum oferuje pomoc przy wypełnianiu dokumentów urzędowych.

W Irlandii można skorzystać z Poradni Prawno-Socjalnej oraz Punktu Interwencji Kryzysowej. Można otrzymać w ten sposób wszelkie porady prawne i socjalne, w obecności tłumacza, tak aby wszystko dokładnie zrozumieć.

Wystarczy dobrze poszukać

Na emigracji Polacy nie są pozostawieni sami sobie, również jeśli chodzi o wizytę w Niemczech, Szwajcarii oraz Holandii. W Niemczech działa Polska Rada Społeczna, gdzie udziela się pomocy prawnej głównie w sprawach rodzinnych i urzędowych. Można tam znaleźć także pomoc psychologiczną.

Holandia jest bardzo rozwinięta pod tym kątem, ponieważ działa tam organizacja FairWork, która pomaga ludziom będącym ofiarami wyzysku w pracy. Ponadto istnieje możliwość udania się do Biblioteki Polskiej, gdzie można liczyć na bezpłatne porady prawne.

Z kolei na terenie Szwajcarii najlepszym wyborem będzie prawnik Alina de Limoges, która zajmie się wszystkimi sprawami prawnymi, zwłaszcza w kategorii prawa pracy. Porady udzielane są bezpłatnie.

Osoby wracające z emigracji mogą udać się w Polsce do Poradni Psychologicznych rozmieszczonych w całym kraju, gdzie można liczyć np. na bezpłatne porady stacjonarne, ale też online. Jeśli zajdzie potrzeba zawsze można udać się też do Konsulatów w danych państwach, aby tam dowiedzieć się jakie kroki należy wykonać, aby znaleźć dla siebie rozwiązanie prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *