Tlenoterapia domowa – podstawowe informacje

Tlenoterapia to postępowanie lecznicze w przypadku niewydolności oddechowej. Dzięki tej metodzie można zwiększyć stężenie tlenu w pęcherzykach płucnych, co doprowadzi do nasycenia hemoglobiny tlenem. Urządzenie służące do wykonywania tlenoterapii to koncentrator tlenu. Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, wykonuje jego sprężanie, a następie za pomocą specjalnych sit oddziela tlen od azotu. Azot powraca do otoczenia, natomiast tlen skierowany innym wyjściem nakierowany jest na pacjenta i służy do oddychania z udziałem maski.
Wskazania do wykonywania tlenoterapii domowej
Do wskazań zaliczyć można:
- Mukowiscydozę,
- zwłóknienie płuc,
- rozstrzenie oskrzeli,
- dysplazja oskrzelowo-oddechowa.
Powyższe schorzenia stanowią wskazanie do wykonywania tlenoterapii domowej. Taki zabieg może poprawić funkcjonowanie pacjenta i sprawić, że choroba nie będzie tak dolegliwa, jak bez zastosowania urządzenia do tlenoterapii.
Jak przebiega bezpieczna tlenoterapia?
Podczas wykonywania zabiegu w domu należy zachować bezwzględną ostrożność. Stężenie tlenu w gazach oddechowych powinno być na tyle wysokie, jaka jest potrzeba, jednak powinno być również tak niskie, jak to możliwe. Warto pamiętać, że tlen to lek i należy stosować go zgodnie z tym, co zaleca lekarz. Nie należy wykonywać zabiegu na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Dawkowanie tlenu może prowadzić do działań toksycznych, co wpłynie na jakość funkcjonowania. Mieszanka gazowa przed podaniem może być sucha i zimna, dlatego najpierw mieszankę należy ogrzać i przed wykonaniem zabiegu zastosować dodatkowe nawilżenie.
Zalety tlenoterapii
- Zwiększenie poziomu tlenu we krwi,
- zmniejszenie częstotliwości występowania chorób układu oddechowego,
- zwiększenie wydolności fizycznej organizmu,
- poprawa odporności organizmu,
- poprawa funkcjonowania procesów poznawczych.
Przeciwwskazania do tlenoterapii
Do przeciwwskazań zaliczyć należy ataki migreny, ciążę, infekcje alergiczne, zatrucia, epilepsję, okresy zaostrzenia się choroby wieńcowej.